سفره عقد

سفره عقد ایرانی

سفره‌ای در زمان مراسم عقد یا عروسی پهن می‌شود و عروس و داماد بر سر آن مینشینند تا سنت دیرینه ایرانی را بجای آورند. این رسم یکی از آداب قدیمی و سنتی بسیار زیبای مردم ایران است، که درآن عروس و داماد به سخنانی که به اصطلاح به آن خطبه عقد گفته می‌شود گوش می‌دهند. باهم پیوند زناشویی می‌بندند. سفره عقد بر اساس آیین ایرانیان از اجزا و آیتم‌های مختلفی تشکیل شده است که هرکدام بیانگر نمادها و مفاهیم مشخصی هستند.

رسوم سفره عقد ایرانی

برگزاری مراسم عقد بدین شکل است که هنگام خواندن خطبه عقد، بالای سر عروس و داماد کله قندهای تزئین شده می‌سابند. که این نماد بارش شادی و شیرینی بر سر عروس و داماد و زندگی تازه شکل گرفته آنها است. این رسم عموماً توسط دختران جوانی که از بستگان نزدیک عروس و داماد هستند انجام می‌شود.

رسم دیگری که در مراسم عقد صورت می‌گیرد این است که عروس و داماد پس از جاری شدن خطبه عقد در دهان هم عسل می‌گذارند. این محمل نشان از این دارد که عروس و داماد در طول زندگی مشترکشان مایه شادکامی و شیرینی زندگی یکدیگر باشند.

در حال حاضر سفره‌های عقد متنوع با دیزاین‌ها و گل‌آرایی‌های متفاوت وجود دارد. متناسب با سلیقه عروس و داماد اجرا می‌شود. ما قصد داریم فارق از مدل‌های متنوع سفره عقد، عناصر اصلی و مفاهیم اصلی هرکدام را به اختصار برای شما بیان کنیم.

اجزا سفره عقد

  • قرآن کریم

وجود قرآن در سفره عقد نماد و یاد خداست. معمولا قرآن جلوی آینه و روبروی عروس داماد قرار می‌گیرد. زمانی که عروس و داماد روبروی آینه مینشینند قرآن مابین آنها قرار می‌گیرد و این نشانه حفاظت این پیوند توسط خداوند است.

  • آینه شمعدان

یکی از اجزای اصلی این سفره آینه شمعدان است که آن را بالای سفره و رویروی عروس داماد قرار می‌دهند. آینه نماد صداقت و صافی دل‌های عروس و داماد و شمعدان‌ها نماد روشنایی و گرمای عروس و داماد است.

  • نقل و شاخه نبات

وجود نقل و شاخه نبات در سفره عقد، نمادی از شیرینی برای شروع وصلت بین عروس و داماد است.

  • نان و پنیر و سبزی

در سنت ایران، نان نشانه برکت، رزق و روزی است. پنیر هم نشان و نماد وسعت و روزی است. سبزی نیز نشانگر سرسبزی و سلامتی است. به همین دلیل از نان و پنیر و سبزی در این سفره استفاده می‌کنند.

  • گردو، قندق و بادام

فلسفه گذاشتن گردو این است که درخت گردو از طول عمر زیادی برخوردار است.  این نماد طول عمر عروس و داماد، آجیل‌های دیگر نشانه‌ای از گسترده بودن سفره عروس و داماد در طول زندگیشان است.

  • آب

در گذشته در سفره عقد ظرفی پر از آب قرار می‌دادند. چون معتقد بودند که آب نماد پاکی و حیات دوباره است. و حس زندگی و حیات را به سفره می‌بخشد. در تعابیر دیگر نیز نشانه صداقت و خلوص می‌باشد.

  • سکه و نقل

نقل نماد شیرینی و سکه نماد رزق و روزی است. این نمادها را اغلب با تزئین‌های بسیار زیبا داخل سفره عقد چیدمان می‌کنند.

  • تخم مرغ

تخم مرغ در سفره به معنای تداوم نسل تداعی می‌شود. این عنصر نماد ادامه نسل و بچه‌دار شدن و باروری است.

  • اسپند

وجود اسپند در سفره عقد علاوه بر اینکه آن را دود می‌کنند. به نیت دور نگه داشتن پشم بد از وصلت جدید و جان عروس و داماد است. امروزه با دیزاین‌های متفاوت و جذابی بر روی سفره عقد قرار می‌گیرد.

  • گل

یکی از مهمترین عناصر سفره عقد گل است. امروزه به علت دیزاین کلی این سفره از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. گل نماد طراوت و شادابی و نشانه زیبایی پیوند بین عروس و داماد است. در زیباتر شدن سفره عقد بسیار تاثیرگذار است.

در برخی از مناطق ایران انار و سیب هم از عناصر اصلی می‌باشند. این میوه‌ها سمبل میوه‌های بهشتی و شادابی و تندرستی هستند.

امروزه گل‌آرایی، دیزاین و چیدمان سفره عقد خیلی بیش از پیش مورد توجه عروس داماد و میهمانان می‌باشد. و انواع مختلفی از سبک‌های چیدمان وجود دارد.

تیم تمام خدمات تشریفات مات سالهاست که تجربه خود را برای بروز بودن و خاص بودن در اجرای سفره‌های عقد متنوع بکار گرفته است. و با تنوع گوناگونی از تم‌های مختلف مثل روستیک، استیل،کریستال و مدرن نمونه‌های خاص و منحصر به فردی را به عروس و دامادهای مجموعه تقدیم می‌کند.

خدمات ما برای اجرای مراسم عقد شما چیست؟

اجرای بروزترین و شیک‌ترین سفره عقدها به همراه گل‌آرایی‌های ژورنالی با توجه به رنگ‌بندی پیشنهادی عروس و داماد‌های عزیز در طراحی سفره مورد نظر شما قابل اجرا می‌باشد.

این مراسم با اجرای عقد رسمی و محضری با حضور عاقد رسمی در مکان مورد نظر شما یا در محل انتخابی و طراحی شده توسط تیم تشریفات مات برای اجرای هرچه بهتر مراسم انجام خواهد شد.

برخی از عزیزان اجرای مراسم زیبا و دیرینه عقد آریایی به همراه مراسم حافظ خوانی را می‌پسندند. که با هماهنگی انجام شده امکان اجرای اینگونه جشن هم برای شما فراهم شده است. گروه موسیقی کلاسیک به همراه پیانو و یا سایر گروه های موسیقی در زمان اجرای مراسم عقد از جمله خدمات ما می‌باشد.

پذیرایی عصرانه گوناگون برای پذیرایی از میهمانان محترم در زمان اجرای مراسم و حتی سرو شام متشکل از منوی‌های متنوع شام و خدمات جامع از قبیل عکاسی، فیلمبراری، مزون لباس، میکاپ آرتیست و سایر موارد نیز به عهده تیم تشریفاتی ما می‌باشد.

خدمات پذیرایی جشن عقد

مسئله مهم دیگر این است که خدمات پذیرایی و تشریفات عقد نیاز به مهارت و تجربه بالایی دارد. سپردن این امر مهم برای یک شب خاطره انگیز و تکرار نشدنی به تیم‌های کم تجربه اشتباه نابخشودنی است. پس حتماً برای این امر حساس بالاترین میزان دقت و حساسیت خود را بکار برید.

اما در پایان بصورت مختصر به دوسوال مهم در مورد برگزاری مراسم عقد به شما پاسخ خواهیم داد.

مدارک مورد نیاز برای عقد رسمی در دفترخانه اسناد رسمی چیست؟

اصل شناسنامه زوجین به همراه کپی آن، کارت ملی زوجین به همراه کپی، عکس 3*4، برگه جواب آزمایشگاه مبنی بر آزمایشات ازدواج (آزمایش اعتیاد، ایدز، تالاسمی، بیماری‌های مراقبتی و سایر موارد). فراموش نکنید که جواب این آزمایش ها فقط یک ماه اعتبار دارد.

مهمترین خریدهای مراسم عقد چیست؟

لباس مناسب مراسم عقد که می‌تواند از ترکیب رنگ‌های شاد و جذاب الهام گرفته شده باشد. خرید حلقه ازدواج به همراه استند حلقه، تهیه گیفت‌های ویژه میهمانان عقد، جام عسل، دسته گل عروس، کله قند و تور روی سر عروس و داماد و سبد اهدای هدایا از جمله خریدهای مهم برای جشن سفره عقد می‌باشد.

مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *